24 Ocak 2021 Pazar 01:54:28
Facebook  Twitter  instagram  youtube    Türkçe   English  

Odamız ve TOBB MEYBEM A.Ş. işbirliğinde “Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sınavları” kapsamında “Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Sınavı” 18-20 Aralık 2019 tarihleri arasında Odamız hizmet binasında gerçekleştirildi.

Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve TOBB MEYBEM A.Ş. işbirliğinde “Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sınavları” kapsamında “Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Sınavı” 18-20 Aralık 2019 tarihleri arasında Babaeski TSO hizmet binasında gerçekleştirildi. 
   Teorik ve pratik olmak üzere 2 aşamadan oluşan sınava ilçemiz ve diğer ilçe ve illerde faaliyet gösteren 15 emlak firmasının yetkilileri katıldı. Sınav öncesi adaylara Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği, Türkiye’deki Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sistemi ve Yetki Belgesi’ne dair hususlar anlatıldı. Taşınmaz Ticaretiyle Yönetmeliği ile birlikte hayatımıza giren “Yetki Belgesi” ve “Mesleki Yeterlilik Belgesi” gibi kavramları aydınlatmanın yanı sıra belge zorunluluğunun emlak sitelerine yansımasının nasıl olacağı konularında da adaylara bilgi verildi.
   Birçok alanda olduğu gibi Emlakçılık Sektöründe de karışıklığın giderilmesi, belirli yasal çerçeveler içerisinde yalnızca emlak alanında yeterliliğe sahip kişilerin faaliyet gösterebilmeleri adına MEYBEM ile Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile gerçekleştirilen sınavla ilgili değerlendirmede bulunan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin ÖNER, mesleki yeterlilik belgesinin gerekliliğine dikkat çekti. Ağustos 2020 tarihinden itibaren MYK belgesi olmayan kişilerin, emlak sektöründe pazarlama ve satış faaliyeti yapamayacaklarını hatırlatan ÖNER, Ticaret İl Müdürlüklerinden yetki belgesi almayanların da işyeri ruhsatı alamayacaklarını ve gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteremeyeceklerini ifade etti. Bu kapsamda 31 Ağustos 2020 tarihine kadar bu sektörde faaliyet gösteren tüm işletmelerin yetki belgesi alması ve emlakçılık yapan kişilerin mesleki yeterlilik belgesi alması gerektiğini vurgulayan ÖNER, Babaeski Ticaret ve Sanayi Odasında bir sonraki dönem için sınav başvurularının alınmaya devam edeceğini söyledi.