8 Temmuz 2020 Çarşamba 02:26:20
Facebook  Twitter  instagram  youtube    Türkçe   English  

’’TRAKYA BÖLGESİ ODA VE BORSALAR MÜŞTEREK İSTİŞARE TOPLANTISI’’ NA KATILDIK.

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’ nun katılımıyla 8 Kasım 2019 Cuma günü EdirneTicaret Borsası evsahipliğinde düzenlenen ‘’Trakya Bölgesi Oda ve BorsalarMüşterek İstişare Toplantısı’’ na Odamız ; Yönetim Kurulu Başkanı SebahattinÖNER, Meclis Başkanı Erhan BEDERLİ, Meclis Başkan Vekili Ahmet ULUSOY, Yönetim Kurulu Üyesi Altuğ TEZGEL, Meclis Üyeleri Ahmet EKER, Metin ÖNER, Genel Sekreter Cenk DÖNMEZ katılım sağladı.​  

  TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, yurtiçinde ve dışında terör örgütleriyle mücadele eden asker ve polislere selamlarını göndererek, “Şehitlerimizin mekanı cennet olsun. Bu son Barış Pınarı harekâtında camia olarak devletimizin yanında durduk. Cumhurbaşkanımızla, CHP ve MHP liderleriyle, Milli Savunma Bakanımızla bir araya geldik. 190 ülkedeki muhataplarımıza ve uluslararası kuruluşlara,harekatın meşru ve haklı olduğunu anlattık. Türkçe konuşan ülkelerin ortak iş örgütü, Türk TSO Başkanı olarak, Bakü’de Türk dünyası iş örgütleriyle bir arayageldik. Onların da desteğini aldık. Sizlerle birlikte, tüm Türkiye’de eş zamanlı açıklama yaptık. Bu milli meselede, bir arada ve birlikte hareketettiğiniz için, Allah sizlerden de razı olsun” dedi.

“Hemşeriniz olarak Edirne’de, memleketimde sizlerle birlikte olmaktan büyükmutluluk duyuyorum” diyen Hisarcıklıoğlu, “Trakya, bereketli topraklarıyla tarımın ve hayvancılığın merkezi. Tekirdağ, sanayisiyle; Edirne, tarih ve kültürüyle;Kırklareli, doğal güzellikleriyle çok önemli değerlere sahip. Burada liman var,havayolu var, demiryolu var, otoyol var. Trakya aynı zamanda Avrupa’ya açılan kapı ve 500 milyonluk zengin bir nüfusun hemen yanı başında” şeklinde konuştu.

TOBB olarak Trakya’ya 3 alanda önemli yatırımlar yaptıklarını anlatan TOBB Başkanı şunları söyledi: “Lojistik alanında İpsala, Hamzabeyli ve Kapıkule gümrük kapılarını modernize ettik. Şimdi de kapasitelerini artırıyoruz.Birleşmiş Milletler de bunu tescilledi. Bu projelerimizi bütün dünyaya rol model olarak örnek gösterdi. Dereköy için de çalışmalara başladık. Kapıkule TIR parkını yaparak, burada yaşanan sıkıntıları çözdük. Çağ dışı görüntülere son verdik.

İkinci olarak tarih ve turizm alanında önemli yatırımlar yaptık. Tarihimizin enbüyük eserlerinden olan, Selimiye Camisi’nin bakım onarım masraflarını karşıladık. Sinan ve Selimiye Vakfı’nı kurarak, bu ata yadigârının gelecek nesillere aktarılmasını garanti altına aldık.

Üçüncü olarak da eğitim alanında çalıştık. Trakya’daki şehirlerimizde okul yaptık. Bugün öğlen Trakya Üniversitemize kazandırdığımız fakülteyi ziyaret ettik. Tüm bunları, Oda ve Borsalarımızın yani sizlerin talepleriyle yaptık. El birliğiyle, güç birliğiyle yaptık. Bundan dolayı sizlere yürekten teşekkür ediyorum”.